Main Menu

Faculty and Staff Directory

Nadia Albarracin Lashaw

Early Childhood Spanish Specialist

Maria Alonzo

Permanent Substitute & Infant Assistant Guide

Lauren Anderson

Toddler Lead Guide

Rose Barnett

Brier Creek Guide

Lana Beregech

Toddler Assistant Guide

Benjamin Betts

Lower School Physical Education Specialist

Kate Blondin

Interim Children's House Assistant Guide

Magdalene Bloom

Lower Elementary Assistant Guide

Cathy Bocklage

Toddler Lead Guide

Brittney Boykins

Human Resources Administrator

Bri Brewer

Toddler Assistant Guide

Henry Brunsma

Lower Elementary Assistant Guide

Lisa Bullock

Upper Elementary Assistant Guide

Ruth Campbell

After-School Care Guide

Tara Carty

Auxiliary Programs Manager

Babe Clawson

Lower Elementary Lead Guide

Melissa Conner

Lower Elementary Lead Guide

Jessica Davis

Early Childhood & Elementary Music Specialist

Calvary Diggs

School Psychologist

Alexis Dixon

Lower School Technology Support Specialist & Children's House After-School Care Guide

Meredith Dixon

Chief Financial Officer

Laura Dupre

Upper Elementary Lead Guide

Melissa Edwards

Director of Educational Technology & Testing Coordinator

Brandon Evans

Director of IT

Kaitlyn Ewart

School Nurse

Jesse Flibotte

Children's House Assistant Guide

Vinniece Freeman

Infant Assistant Guide

Felisa Garcia

Brier Creek Guide

Emily Garcia-Shelton

Toddler Lead Guide

Michelle Gilchrist

Toddler Lead Guide

Emma Gomes

Head's Support & Board Engagement Associate

Jonette Gregory

Children's House Lead Guide

Matthew Han

Security Officer

Jennifer Harle

Toddler Assistant Guide

Sarah Hayhurst

Middle and Upper School Counselor

Jody Helm

Elementary Music and Theater Specialist

Stephanie Henderson

Director of Admissions & Enrollment Management

Jasmine Hicks

Children's House Assistant Guide

Sam Hirte

Brier Creek Guide

Saffa Hussain

Upper Elementary Assistant Guide

Emily Johnston

Head of Lower School

Timea Kallai

Children's House Lead Guide

Liz Keadle

Director of Marketing & Communications

Amanda Keighley

Associate Director of Admissions & Enrollment Management

Kathleen Kelly

Learning Specialist

Alli Klug

Children's House Assistant Guide

Mary Kramer

Associate Director of Development

Dianne Lewis

Elementary, Middle, and Upper School Art Specialist

Betsy Lund-Bardi

Lower Elementary Lead Guide & Associate Head of Lower School for Teaching and Learning

Lori Manto

Middle and Upper School Administrative Support Manager & Registrar

Deidra Martinez

Children's House Assistant Guide

Belle McCarthy

Children's House Assistant Guide

Margaret McNally

Upper Elementary Lead Guide

Daniel Metzger

Controller

Ja'Karie Miller

Early Childhood Aide & Toddler After-School Care Guide

Mary Frances Miller

Infant Lead Guide

Michelle Miller

Brier Creek Guide & IB Coordinator

Tyrone Moore

Lead Mine Campus Facilities Manager

Brant Morris

Head of Middle and Upper School

Laura Morrison

Children's House Lead Guide

Scarlet Murray

Lower School Art Support Specialist & Children's House After-School Care Guide

Megan Nettuno

Brier Creek Guide

Courtney Nutter

Physical Education Lead Guide & Director of Athletics

Nora Ostler

Database Administrator

Abby Pardue

Toddler Lead Guide

Mathew Philipose

Brier Creek Guide

Justin Pike

Chief Operations Officer

Leanne Pitt

Early Childhood Aide & Children's House After-School Care Guide

Cameron Poole

Children's House Assistant Guide

Lara Purnell

School Nurse

Cierra Raleigh

Lower School Administrative Support Manager & Registrar

David Ratledge

Brier Creek Guide

Nancy Real

Toddler Lead Guide

Karen Richards

Children's House Lead Guide

Rachelle Rios-LaRue

Toddler Assistant Guide

Diana Rodriguez

Elementary Spanish Specialist

Monica Rodriguez

Head of School

Leslie Rouse

Toddler Assistant Guide

Amanda Sasieta

Children's House Lead Guide

Nia Scott

Toddler Assistant Guide

Olga Senin

Permanent Substitute

Iryna Shvets

Children's House Lead Guide

Rosario Smith-Romero

Brier Creek Guide

Camila Soler

Infant Assistant Guide

Derek Spahr

Chief Advancement Officer

Celeste Stanley

Children's House Lead Guide

Becca Sullivan

Auxiliary Programs Assistant

Donald Turner

Brier Creek Campus Facilities Technician

Annie Valente

Suzuki Violin Specialist

Trey Walker

Accounting Assistant

Vickie Walker

Bus Driver

Aidan Weik

Lead Mine Campus Facilities Assistant

Bayley Weinstein

Brier Creek Guide

Amari Williams

Elementary Aide and After-School Care Guide

Hal Williams

Chief Financial Officer Elect

Sable Woodard

Early Childhood Aide & Toddler After-School Care Guide

Aaron Woodcock

Director of Facilities

Amaris Wright-Bey

Lower Elementary Assistant Guide